Lajmet

2024-04-18

Teatri Oda “stadiumi” i tifozëve të Liverpoolit në Kosovë

Teatri “Oda” në Prishtinë, të hënën në mbrëmjet do të shndërrohet në “Anfiel Road”, pasi tifozët e skuadrës së famshme angleze, Liverpool që gjinden në Kosovë, do të mblidhen sëbashku për ta shikuar ndeshjen kundër Arsenalit, që luhet pr...

“Tungjatjeta dhe Mirupafshim”, në ODA

Teatri ODA përgjatë fillimit të pushimit veror dhe Muajit të Diasporës do të organizoj Shkollën Verore me punëtori për të rinj nga diaspora dhe të rinj të vendit në Teatrin ODA në Prishtinë. Punëtoritë janë të dedikuara për të rinjtë pre...

Photo Flash: First Look at Blessed Unrest’s DORUNTINE with Teatri ODA

Blessed Unrest presents Doruntine, a bilingual international collaboration with Teatri ODA of Kosova, co-written by Matt Opatrny and Lirak Celaj, and co-directed by Jessica Burr and Florent Mehmeti. Doruntine runs from April 23 – M...

TEATRI “ODA” DO TË PREZANTOHET NË NEW YORK ME SHFAQJEN “DORUNTINA”

Teatri “Oda” do të jetë prezente në Amerikë me shfaqjen “Doruntina”, shfaqje kjo me regji të Florent Mehmetit.  Shfaqja do të qëndrojë në Amerikë nga 11 Prilli deri më 12 Maj, 2015.Ky bashkëpunim i dy shtëpive teatrale është bërë në...

“Bark Tupani” për mafinë e Kosovës, sonte premierë në ODA

Prishtinë, 30 tetor – Ngjarja zhvillohet në New Yorkun e vitit 1969. Një grup që merret me punë të pista ballafaqohet me pasojat e të bëmave të tyre. Këtu përfshihet mafia irlandeze, por shfaqja flet me gjuhen e realitetit kosovar....

2021-06-11

KONKURS për 1 (një) Teknik(e)

Hapësira e Teatrit ODA në Prishtinë menaxhohet nga ODA dhe Qendra Multimedia si një hapësirë e pavarur kulturore e  përkushtuar në zhvillimet profesionale e bashkëkohore të artit teatror në veçanti, duke nxitur ndërlidhjen me disipl...